Rubriky
Rozhovory Street Dance v ČR

Vliv pandemie COVID-19 na taneční školy. Začíná jim boj o přežití?

Dejv Zapletal

Jak taneční školy v Česku zvládají pandemii COVID-19, když s přestávkami už rok nemohou probíhat klasické tréninky a taneční lekce?

Taneční školy jsou kvůli COVID-19 už rok zavřené

Nedávno jsme si připomněli smutné výročí. V březnu 2021 uplynul rok ode dne, kdy musely být taneční školy z důvodu pandemie COVID-19 a souvisejících vládních opatření uzavřeny. Většina tanečních škol dříve či později přešla do online režimu a v tomto stavu funguje se dvěma menšími přestávkami až do současnosti.

Už druhou sezónu se také nekonaly téměř žádné taneční soutěže (tedy kromě několika akcí online). Navíc to momentálně nevypadá, že by se v blízké době mělo něco změnit.

Jak tento stav taneční školy zvládají? Budou kvůli pandemii COVID-19 bojovat o přežití?

Tyto otázky jsem položil několika majitelům a lektorům větších i menších tanečních škol. Ne všichni se chtěli k tomuto tématu vyjadřovat, což samozřejmě respektuji. Děkuji těm, kteří byli sdílnější a o současný stav jejich taneční školy se podělili. Z odpovědí totiž vyplývá, že všichni jsme na tom +/- podobně.

Do zákulisí kterých tanečních škol se tedy můžete v tomto článku podívat?

    1) Kolik tanečníků vám během pandemie COVID-19 ubylo?

    Kateřina Janotová, All Style Unit

    Těžko říct, kolik jich doopravdy vlastně je. Hodně z nich tvrdí, že se vrátí, až to bude zase naživo, že to tak cítí jen na tohle přechodné online období. To mi však přijde jako něco, co nemůžou vůbec vědět. Mám strach, že si zvyknou tancování nemít a pak už to pro ně nebude důležité nebo bude velmi těžké naskočit zpátky.

    Momentálně máme oddělení, která jedou v téměř plném počtu (ale to jsou opravdu zářné výjimky), ale taky oddělení, která kvůli covidu úplně zanikla. Většinou ale máme v každé složce na onlinu minimálně 5 lidí (z originálního počtu 15-25 tanečníků). Koho musím hodně pochválit, jsou některé složky našich začátečníků, kteří začali tancovat v září 2020. Zažili tak jen jeden měsíc normálního trénování, ale přesto na onlinu bývají ve větších počtech, než oddělní tancující 10 let.

    Patrik Oujezský, Body Rockers

    Po první vlně byl úbytek 40%. Dost často jsem slyšel názor: “Až to všechno skončí, tak bychom naše dítě rádi zase přihlásili.” Bohužel si lidi neuvědomují, že bez jejich pomoci a věrnosti to nejde zvládnout.

    Erika RutarČerná, Heart 2 Beat

    Ze všech tanečníků nám zatím během pandemie ubyla pouze 1 tanečnice. Ufff …

    Filip Rančák, T-Bass

    V současnosti máme zhruba jen 20-30% v online režimu platících členů oproti normálu.

    2) Jak závažná je současná situace pro vaši taneční školu?

    Kateřina Janotová, All Style Unit

    Jelikož patříme pod tělovýchovnou jednotu Sokol, tak si myslím, že situace pro nás není hrozná v takové míře, jako pro taneční školy, které existují samy za sebe. Taky myslím, že jsme tu situaci uchopili celkem dobře – trénujeme neustále, vymýšlíme povídání a battly na Zoomu. Během pandemie COVID-19 jsme hodně aktivní na našich sociálních sítích, kam stále přidáváme nový obsah. Máme různé rubriky, jak našim tanečníkům dát vědět, že tanec a i ASU žije.

    Co nám možná i teď pomůže, byl skvělý nápad otevřít naše složky veřejně pro všechny děti, co se doma v lockdownu nudí a chybí jim pohyb. Na Zoomu je totiž dost místa pro všechny. Protože jsme nepřestali fungovat v plném nasazení i přes malé počty tanečníků, tak stále vybíráme zlevněné školné, a to nás také drží při životě. Dokonce se našlo spoustu rodičů, kteří školné zaplatili v plné ceně jak byli zvyklí, jako projev naší podpory v této době. Za to jim moc děkujeme.

    Patrik Oujezský, Body Rockers

    Přežíváme. Jsme zadlužení a abychom nepadli úplně na dno, tak jsem s přítelkyní nastoupili na brigádu do továrny. Z výplaty dotujeme nájmy v prostorách, ve kterých máme vybudovaná taneční studia, a další náklady spojené s chodem taneční školy, které musíme platit, i když netrénujeme.

    Erika RutarČerná, Heart 2 Beat

    Situace u nás je docela v normě, děláme spousty tanečních challenges a soutěží – všechno online, za pomocí videí, které nám účastníci posílají na e-mail nebo WhatsApp. Jedeme online lekce každý tyden pro všechny věkové složky.

    Tedy kromě mini a dětí začátečníků – po dohodě s rodiči jsme dospěli k tomu, že s těmi nejmenšími nebudou online lekce úplně produktivní, proto jim točíme a zasíláme na “vyblbnutí” jednoduchá taneční videa, většinou základní kroky daného tanečního stylu. Jako bonus děláme jednou týdně online open class zdarma pro celou veřejnost vždy na naši Facebook skupině. Ostatní lekce jsou uzavřené.

    Filip Rančák, T-Bass

    Situace je vážná, ale pokud se od září bude moci začít normálně trénovat, přežijeme. Budeme ale muset začínat téměř od nuly.

    3) Na jakou aktivitu tanečníci v současné době nejvíce reagují?

    Kateřina Janotová, All Style Unit

    Největší ohlas měl zatím náš online battle. Udělali jsme ho na Zoomu, nechtěli jsme, ať děti jen posílají někam videa, ale ať se vzájemně vidí, můžou si fandit a trošku nabýt pocitu, že jsou opravdu spolu. Všichni jsme z toho měli skvělý pocit. Bylo to super.

    Patrik Oujezský, Body Rockers

    Po zkušenostech s prvním lockdownem jsme on-line výuku nerozjeli. Velké procento lidí nám řeklo, že o to nemají zájem. Navíc to bylo podle původních slov vlády jen na 2 až 3 týdny. :)

    Erika RutarČerná, Heart 2 Beat

    Nejvíce reagují na naše dance challenges a soutěže. Na online class se připojuje bohužel jen část tanečníků, ale každá lekce je uložena po dobu 30 dnů, takže tanečníci si je pouštějí zpětně (to máme pod kontrolou tím, že vidíme počet shlédnutí v soukromých hodinach). Dokonce se předem někteří omlouvají, že online lekci nestihnou, ale pustí si záznam. Ale jsou samozřejmě i takoví, kteří si jej nikdy nepustí.

    Filip Rančák, T-Bass

    V online režimu nejvíce reagují a zapojují se, když jim lektor vymyslí nějakou challenge, ozvláštní výuku nějakým prvkem (např. práce s židlí apod.) A hlavně, když je baví hudba!

    4) Jaké jsou ohlasy tanečníků / rodičů na současný stav?

    Kateřina Janotová, All Style Unit

    Nikdo není samozřejmě spokojený. Tanec prostě “nejde” dělat online. Člověk potřebuje cítit tu energii, mít hudbu nahlas, sdílet to živě s okolím. Tohle pochopili i tanečníci, co tančí pár týdnů. Naši rodiče jsou z většiny spokojení, že stále fungujeme a motivujeme děti pokračovat, ale cítí to úplně stejně jako my všichni – není to úplně ono.

    Myslím si ale, že něco je lepší než nic. A že se to dá zvládnout. Taneční online se nedá srovnávat s online výukou ve škole, děti nesedí u stolu, ale tancují a tím je přísun endorfinů naprostá jistota. Myslím, že ti co se donutí přijít, nakonec opravdu odchází šťastní a nikdy nelitují.

    Patrik Oujezský, Body Rockers

    Popravdě ani moc nevíme. Když napíšeme studentům i rodičům, tak 90% lidí se ani neobtěžuje odpovědět. Od těch, co odpoví, víme, že se těší na tréninky a jsou už z celé situace hodně naštvaní a rozmrzelí.

    Erika RutarČerná, Heart 2 Beat

    Jsme z toho samozřejmě všichni moc zklamání, chybí nám kontakt a to, že se nemůžeme vídat a trénovat společně. Asi všichni potvrdí to, že přes online nejde tak úplně sdílet atmosféru a energii tak, jak jsme zvyklí. Také informace a detaily tanečních kroků někdy nevyniknou přes kameru. Ale jsme šťastni, že spolu můžeme sdílet alespoň takto. Snažíme se být neustále v “online kontaktu” a samozřejmě se těšíme na dobu až to bude za námi!

    Filip Rančák, T-Bass

    Ohlasy jsou mizerný, děcka potřebují kontakt, mnozí rodiče odmítají platit za online výuku. Všichni jsou zpruzení, chtějí se vrátit k normálu.

    5) Změní podle tebe nějak pandemie COVID-19 taneční scénu v ČR?

    Kateřina Janotová, All Style Unit

    Určitě ano. Ale budu se na tu změnu dívat jen v pozitivním smyslu.

    Tancovat zůstanou jen ti, co to opravdu mají rádi, dělají to pro sebe a kvůli sobě. To jsou lidi, co lektorům dávají energii zpět. Až se otevřou první eventy, myslím že to bude naprostá euforie. Všichni se rádi uvidí a budou si tance, ostatních tanečníků, organizací ještě mnohem víc vážit než doposud. Mnoho věcí jsme totiž začali brát automaticky jako samozřejmost. Možná budeme víc pokorní a více se podporovat.

    Patrik Oujezský, Body Rockers

    Ano, bude mít velký vliv. Podle mě z toho kvanta tanečníků, co trénovali v různých školách, studiích atd., vydrží a vrátí se k tomu jen ti, co o tanec mají opravdu zájem. Takže bude velký odliv klientů. Už teď hodně škol / studií / skupin skončilo. Restart a nové rozjetí tréninků podle mě nezvládne další část poskytovatelů výuky tance.

    Bohužel je na to navázáno hodně trenérů, které to živí a je to jejích jediná obživa. Takže si myslím, že bude hodně lidí i bez práce.

    Co se týče tanečních soutěží, jejich pořadatelé to budou mít těžké. Podle mě bude méně tanečníků, tím pádem i diváků, a tak bude mít pořadatel méně finančních prostředků na pokrytí nákladů soutěže. Bohužel to bude mít podle mě negativní vliv i na kvalitu soutěží. (Myslím hlavně ty, co jsou mimo Czech Dance Organization, případně Taneční skupinu roku.) Protože dosáhnout na nějakou dotaci nebo získat sponzora je v tanci těžké. Bohužel nejsme tak sledování jako fotbal nebo hokej.

    Erika RutarČerná, Heart 2 Beat

    Bohužel to bude mít dopad na taneční scénu, nejen v ČR. Workshopy se nemohou konat, takže vlastně veškeré vzdělávání a příjem informací je úplně zamezen, kromě videích a online výuky. Ale co si budeme vypraávět, každý ví, že reálný styk, tanec, workshopy a všechno to okolo “nám dá “mnohem víc.

    Filip Rančák, T-Bass

    Moc se toho nezmění, možná si budou tanečníci víc vážit toho, že mohou do tělocvičny, možná odpadne víc těch, co je to až tak nezajímá. Ale v globálním měřítku se až tak moc nezmění.

    6) Tvůj komentář k současnému stavu

    Kateřina Janotová, All Style Unit

    Pokud někdo miluje tanec, tak ho bere v celém balení, ne jen když je to zrovna fajn a příjemné. Bere všechny jeho plusy i mínusy (pokud nějaké má) a zvládne ho milovat i v momentech, kdy to není snadné. Takto se naučíme mnohem víc o sobě, o tanci, ale i o životě. :) Naučíme se přijímat věci takové, jaké jsou, protože sami chceme, aby nás někdo přijmul celistvé – takové, jací jsme my.

    Patrik Oujezský, Body Rockers

    Rád bych všechny poprosil, aby se nenechali ovlivnit vším negativním, co se za poslední rok stalo. Aby si udrželi v paměti to, jaký byl tanec a všechno kolem něj před rokem. Vzpomněli si na všechno, co díky tanci zažili, jak je tanec obohatil a co pro ně tanec znamenal.

    Krize přijdou a zase odejdou, ale já doufám, že tanec v lidech zůstane a zase se bude celá komunita setkávat na akcích, které budou i nadále spojovat lidi a tanec. Aby taneční svět přežil, musí přežít radost z tance, z té nekonečné dřiny, která nás posouvá dál.

    Filip Rančák, T-Bass

    Ať už je tomu konec a můžeme se zase potkávat.

    Jak tedy taneční školy pandemii COVID-19 zvládají?

    Nejen z těchto odpovědí, ale třeba i z ankety o vlivu pandemie COVID-19 na tanečníky a taneční školy, kterou jsme na HipHopDance.cz měli na začátku roku 2021, můžeme vyvodit několik závěrů.

  • Ve většině tanečních škol je úbytek tanečníků opravdu velký, velmi často přes 60%.
  • COVID-19 bývá výraznější problém pro větší taneční školy (větší úbytek tanečníků, více lektorů bez práce, více pronájmů, …).
  • Lektoři se často setkávají s minimální odezvou od tanečníků i jejich rodičů.
  • Pokud něco na tanečníky zabírá, jsou to netradiční aktivity jako různé výzvy (challenge), atd.
  • Překvapivě nemusí platit předpokládaný vzorec, že dlouholetý tanečník bude aktivnější a loajálnější než nováček.
  • Majitele tanečních škol trápí nejistota, protože neví, kolik tanečníků se k nim po otevření vrátí.

Kompletní shrnutí si můžete přečíst v článku Tanec a koronavirová krize: Jak jsou na tom tanečníci a taneční školy? na tanečním blogu 331 Dance Studia Olomouc.

Na závěr bych chtěl popřát všem tanečním školám, ať situaci zvládnou co nejlépe a ať se jim co nejvíce tanečníků vrátí. Tanečníky bych chtěl zase požádat, ať se svými lektory komunikují a posílají videa, protože jakákoliv odezva je v této době velmi cenná. Každý vždy rád uvidí, že tam někde tancuje i někdo další.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.