- Tipy na cvičení a pohybovou aktivitu nejen pro tanečníky - 2. 11. 2020
Pohybové aktivity jsou nutné pro zdravý životní styl. Jaká cvičení jsou vhodná pro tanečníky, pokud zrovna netancují?
Cvičení pro tanečníky udržující zdravý životní styl
Pandemie koronaviru COVID-19 poznamenala velmi výrazně celý rok 2020. Týká se to samozřejmě také tanečníků a tanečních škol. Proto je nejen v tomto období nutné dodržovat zdravý životní styl, abychom předcházeli riziku onemocnění, příp. zmírnili jeho průběh. Dnes se podíváme na to, jaké typy cvičení a jaké pohybové aktivity všeobecně jsou vhodné pro tanečníky. A samozřejmě nejen pro ně.
Hlavní pohybovou aktivitou všech tanečníků je pochopitelně tanec. Kromě tancování je ale potřeba se v kondici udržovat i jinak. Takže jaká cvičení jsou pro tanečníky vhodná?
Tipy na cvičení pro tanečníky
- Cvičení s vlastní váhou
1) Cvičení s vlastní váhou
Cvičení s vlastní váhou je nejen pro tanečníky jednoduchá, velmi praktická a efektivní metoda, jak pečovat o své zdraví. Stačí si najít místo, ať už u sebe doma, tak venku, a můžete začít. Na internetu je řada návodů, tipů a rad, jak cvičit s vlastní váhou.
Pro začátek můžete začít se základními cviky. Je nutné si stanovit určující počet opakování, ten dodržovat. Postupně tento počet můžete navyšovat. Dávejte si však pozor na přetrénování, pro začátek se doporučuje cvičit cca 3x týdně.
Z výčtu vhodných cviků se může jednat o kliky, shyby (pokud máte doma hrazdu), dřepy, mosty a další. Je důležité začít lehce a postupně zvyšovat náročnost vašeho tréninku. Rozhodně se nevyplatí jet tzv. až na kost, je to spíše kontraproduktivní. Cvičte tak, jak to vašemu tělu vyhovuje.
2) Jóga
Pravidelné cvičení jógy se významně podílí na posílení naší imunity. Právě jóga velmi často patří mezi typická cvičení pro tanečníky. Snažte se však spojit jógu se zdravými návyky. Doporučujeme se poohlédnout po internetu ohledně různých cviků, vybrat si, které jsou pro vaši kondici ty pravé a dle nich poté postupovat. Nezapomínejte na kvalitní rozehřátí před samotným tréninkem. Taktéž se připravte psychicky, protože jóga je o propojení mysli s tělem.
Mezi hlavní pozitiva tohoto druhu cvičení patří jednoznačně upevnění celkové síly těla. Naučíte své tělo nevídané flexibilitě, což se bude významně podílet i na samotném držení těla. Jóga také velmi účinně odbourává stres, kterého je v dnešní době všude plno. Také se podílí na posílení oběhového systému.
3) Běh
Běhání je aktivita, která znatelně přispívá k našemu zdraví. Mezi tanečníky jde o velmi rozšířené cvičení. Je však potřeba dodržovat jednoduchá pravidla. Pokud jste začátečníci, tak se doporučuje opět běhat jen 2x – 3x týdně. Rozhodně se to nesmí přehánět. Nezapomínejte poslouchat své tělo, přetěžování organismu akorát může narušit naši snahu o lepší imunitu.
Pro začátek můžete klidně začít s obyčejnou chůzí, popřípadě rychlou chůzí. Postupně se dostanete k běhu, zde si musíte určitě stanovit délku své trasy nebo čas této aktivity. Díky běhu můžete snadno zhubnout, napomáhá předcházet riziku kardiovaskulárních chorob. Taktéž významně přispívá rozvoji kostí a svalů. Má prokazatelný vliv na váš imunitní systém, a dokonce vám efektivně zlepší náladu a odbourá stres.
TIP: Tanečná scéna spustila tzv. #tsrunchallenge. Cílem je během týdne zaběhnout 20 km a běh zaznamenat v aplikaci Strava v klubu TS One Challenge.
4) Jízda na kole
Pokud počasí přeje, nikdy není na škodu vyrazit si na výlet na kole. Nejenže díky jízdě na kole perfektně zhubnete, ale také poslouží jako prevence proti onemocnění. A když k tomu všemu přidáte i pěkné scenérie, kterých si díky cyklistice užijete bohatě, tak je zřejmé, že kolo má vliv i na psychickou pohodu.
Při vašich cyklistických začátcích je důležité nepodcenit několik faktorů. Může se jednat například o pomalý začátek. Je doporučeno, aby se vám při jízdě jen mírně zvedla tepová frekvence. Také platí nepodcenit vybavení. S vyšším počtem naježděných kilometrů byste se měli vybavit správným cyklistickým oblečením. Jedná se o cyklistické kraťasy s vložkou, dres a hlavně přilbu!
5) Chůze a procházky
Chůze je pohybová aktivita, která neslouží jen ke zlepšení našeho zdraví, ale také rozvíjí naše myšlení. Díky procházkám zapojíte větší množství svalů, jedná se především o hamstringy, hýždě a stehna. Chůze významně přispívá k snížení rizika cukrovky, omezuje tvorbu nezdravého cholesterolu. Během chůze na slunci načerpáte vitamín D a zbavíte se deprese. Dostatek chůze v dnešní době neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu.
A co dělat, abyste během chůze maximalizovali svůj energetický výdej? Stačí přidat na rychlosti a intenzitě. Doporučuje se neustále měnit tempo. Dokonce se můžete chodit procházet nalačno, skvěle vás to probudí a nakopne do pracovního dne. Chůzí za účelem zhubnutí se věnoval článek na iDnes.cz.
Sestavte si tréninkový plán
Pokud se rozhodnete do svého života vedle tancování začlenit další pravidelnou aktivitu, je dobré u ní vydržet dlouhodobě. Je jedno, který z výše uvedených tipů na cvičení pro tanečníky si vyberete. Ideální je samozřejmě pohybové aktivity nějak nakombinovat, aby nedošlo k přetížení nějaké části těla.
Udržet nový zvyk po delší dobu pomůže tréninkový plán. Určitě investujte čas a harmonogram cvičení si vytvořte. Pro tanečníky je to příležitost, jak si naplánovat čas mezi tanečními lekcemi. Na tanečním blogu 331 Dance Studia Olomouc najdete příklad toho, jak by takový tréninkový plán nejen pro tanečníky mohl vypadat.